sobota 7. prosince 2013

Timur Vermes .:. Už je tady zas

Nebyl jsem si úplně jistý, jestli je dobrý nápad po knize Colette (viz minulý příspěvek) začít číst Už je tady zas od Timura Vermese.
Colette ve mně opět zažehla ten plamen znechucení a zloby z toho, čeho všeho jsou lidé schopni ve jménu víry či přesvědčení ... opravdu mám náladu po tom všem číst si knihu o Adolfu Hitlerovi, který se živý a zdravý probudí v současnosti (konkrétně v roce 2011), rozhlíží se kolem sebe a se sebedůvěrou sobě vlastní se opět dostává na vrchol společenského žebříčku?


Pravda je, že během pár stránek čtení z této knihy jsem na nějakou Colette zapomněl.
Těžko říct, zda to bylo tím, že Colette není psána čtivým způsobem, nebo tím, že Vermes je vypravěčský talent, faktem ale je, že jsem se bavil od první stránky a nepřestal jsem se bavit, dokud jsem knihu neodložil přečtenou. Ta kniha je totiž opravdu zábavná ... vtipná a chytrá. A nic na tom nezmění ani fakt, že "židovská otázka není legrační", jak povídá sám knižní Hitler.
Nejsem filozof, abych tu rozebíral, zda je vhodné stavět postavu Hitlera do pozice zábavného strýčka, který vám bude zpříjemňovat zimní večery pod peřinou.
Nebudu tu ani rozebírat, jakýpak mají asi názor na knihu přeživší (nebo příbuzní nepřeživších) oběti druhé světové války.
Nemám na to dostatek historického vzdělání, nemám na to ucelený názor a co je hlavní ... je mi to úplně jedno. Jsem rozumný člověk, který ví, že Hitler je špatný a nic na tom nezmění sebelepší vtip či historka.
Ale jsem taky člověk, který své dospívání velkou měrou strávil čtením sci-fi knížek a proto pro mě není težké popustit uzdu své fantazie a připustit možnost, že na opuštěném hřišti současnosti se probudil Adolf Hitler, vstal ze země, oprášil si svoji nažehlenou uniformu a rozhodným krokem se vydal za svým snem o silném a čistém Německu.


Kniha je psaná z pohledu samotného Hitlera a o to dělá knihu ještě více zajimavou, když se jeho "vlastními slovy" dozvídáme, kterak se vypořádává s novými vynálezy moderní doby a kterak je nadšený z nových možnosti propagandy pomocí televize a internetu.
Při jeho postřezích o současné Evropě a trefných glosách (upozorňující na dnešní stav naší společnosti) čtenáře zamrazí v zádech. Uvědomí si totiž, že jsme ve stejné (nebo dost podobné) náladě jako společnost před druhou světovou válkou.
Nespokojení, znechucení, toužící po změně ... naštvaně čekající na to, co se v nejbližsí době stane, vědoucí, že něco se prostě stát musí.
Předtím přišel Hitler a německý národ si jej dobrovolně zvolil za svého Vůdce ... a dnes?
Kdo příjde dnes?
A uvědomíme si hrozící nebezpečí včas?
Kniha končí novým Hitlerovým sloganem: "Všechno nebylo jenom špatné" ... také vám to přijde povědomé?

Ano, tato kniha je trefnou sondou dnešní doby ... a možná si uvědomíte (stejně jako já), že pokud příjde nový charismatický Vůdce a správně pojmenuje bolesti dnešní doby, nebude pro něj těžké najít oddané stoupence a najde jich dostatečně velký počet, aby změnil svět ... a protože jsem vyrůstal na postapokalyptckých sci-fi knihách, nemám moc velkou důvěru v to, že ta změna bude k lepšímu ... nebo že by při ní netekla krev.

Zde je rozhovor s překladatelkou Michaelou Škultéty v pořadu Artefakta Jana Rejžka ... doporučuji!

Už je tady zas
Napsal Timur Vermes
Z německého originálu Er Ist wieder da, vydaného roku 2012, přeložila Michaela Škultéty
Obálka: Johannes Wiebel
Vydalo ARGO (2013), 1. vydání
www.argo.cz
367 stran

3 komentáře:

 1. Nemyslím si, že bychom to poznali. Možná někdo, ale jen hrstka, která nedokáže zastavit celý ten kolotoč, takže buď ustoupí stranou, nebo ji to semele. Můj názor.
  Na druhou stranu já jsem optimista. Já věřím v tu změnu k lepšímu, navzdory tomu, že mě lidi neustále přesvědčují o opaku ;)
  Každopádně díky za tip, tohle bych si docela ráda přečetla.

  OdpovědětVymazat
 2. Argo na tuhle recenzi odkazuje - gratuluju! :). A já si ji přeju k Ježíšku, nebyla jsem si jistá, jestli mu mám psát, právě jsem se rozhodla - děkuju!

  OdpovědětVymazat
 3. Moje iluze o lidstvu jsou pramalé, zvlášť po dočtení Zimbardovy knihy "The Lucifer Effect: Understanding How Good People Turn Evil“ (mimochodem, vřele doporučuji). Pravděpodobnost, že by dnešní společnost odolala manipulaci charismatického vůdce je pramalá, snad dokonce žádná. Já si skoro myslím, že lidé by se bez větších potíží nechali zmanipulovat i v době, kdy by ta obecně panující nespokojenost nebyla tak velká, jak je tomu dnes.

  Na knihu Už je tady zas jsem četla několik velmi pochvalných recezí a rozhodně se na ni v nejbližší době chystám. Napsala jsem si o ni Ježíškovi, tak doufám, že se mezi letošními dárky opravdu objeví :)

  OdpovědětVymazat