sobota 17. prosince 2016

Dana Kellnerová - Řasnatci

S Danou Kellnerovou jsme se nedávno potkali na Facebooku, virtuálně jsme se navzájem omrkli, slovo dalo slovo a protože Dana napsala knihu a já zrovna neměl co číst, vydala se ke mně kniha v pošťákově brašně s věnováním "Přeji hezké počtení". Text na zadní straně knihu představuje jako zamilovaný román a růžová obálka naznačuje, že cílová skupina asi nebude fousatý chlap před čtyřicítkou. Člověk by měl ale využívat příležitostí, které se mu dostávají a já tuto příležitost rád využil.

Vlastně docela rád čtu knihy, pro které nejsem cílová skupina, odhalují mi totiž svět, o kterém leckdy nemám sebemenší potuchy. Stránky této knihy mě seznámily s mladou ženou, která se slepě zamiluje do nepravého chlapa a já s ní musel prožít všechny ty útrapy její najivity. Najivita tomu říká autorka, já tomu říkám nebetyčná blbost.

Tohle pro mě byla ze začátku velká slabina knihy. Není v ní jediná postava, která by mi byla sympatická, se kterou bych chtěl zajít na kafe a popovídat si. Hlavní hrdinka mi přišla tak neskutečně hloupá, až jsem si říkal, jestli autorka s její charakteristikou nepřestřelila. A objekt její slepé lásky je tak dokonalým příkladem mužského idiota, že jsem měl chuť se podívat na Wikipedii, zda pod slovem "debil" není popsaná právě tato mužská postava.

Jenže pak mnou začal hlodat červík pochybnosti. Ta situace, ten děj, je tak absurdní, až jsem si začal říkat, jestli to náhodou všechno není pravda. Dostal jsem se totiž do pasti reálií. Zapomněl jsem se totiž zmínit, že kniha se odehrává v mém městě, v Třebíči, a já zatím nečetl žádnou jinou knihu, kde by jako kulisa sloužily ulice a čtvrti, které tak důvěrně znám. A najednou i postavy začaly dostávat reálné obličeje a vše najednou mělo skutečné obrysy. Ne, nevím zda je to pravda, zda postavy jsou skutečné, ale pro mě najednou byly. Znám je od vidění, znám je ze svých představ. Všechno najednou dává smysl. Autorka u mě dokázala vytvořit svět, kdy já sám jsem byl součástí příběhu, jakobych byl sousedem hlavních postav a všchno tohle se odehrávalo před naším domem.
Ano, hlavní hrdinka je natolik hloupá a hlavní hrdina natolik idiotský, že čtenář nakonec musí uznat, že příběh by mohl být reálný a ne jen přehnaně vycucaný z prstu.
Začalo mi dodcházet, co celou touhle knihou autorka sleduje.
Že se snaží čtenáře upozornit, že takovéhle příběhy se ve skutečném životě opravdu dějí, že existuje spousta najivních žen, které se zamilují do nesprávného muže a že ve jménu lásky s sebou nechají vláčet po podlaze a nevidět všechen ten smutek, hnus a beznaděj. Ano, láska je ve spoustě případech slepá a v tomto případě i bolestivá.

I přesto, že k duším postav si prostě nemůžu najít cestu a nedokážu s nimi souznít, autorčin literární um mi nedovolí knihu odložit, plynule mě strhává s sebou a já obracím jednu stránku za druhou. Prožívám všechno to příkoří, které se hlavní postavě dostává a nevěřícně kroutím hlavou. Postupně si uvědomuji, že moje pohrdání s její najivitou mizí a nahrazuje jej soucit a lítost. Přestože jsem si ze začátku říkal něco o tom, že dostala co si zasloužila, že si za vše může sama, přesto nakonec moje negace pominuly a na konci jsem jí už jen přál, aby našla v tom nejzašším koutě svého srdce trochu hrdosti a z té smrtící spirály depresivního života konečně vypadla a já mohl jít o knihu dál. V závěru jsem hrdince už regulérně fandil i přes to, že jsem ji i nadále měl za hloupou a najivní husu. Došlo mi, že na světě určitě žije pod rukou tyrana spousty žen a právě všechny tyhle ženy by si knihu Řasnatci měly přečíst. Protože narazí na dřeň své zamilované najivity a uvědomí si, že partner je má hýčkat a dokazovat svojí lásku něhou a ne silou a nadvládou.

Zvláštní kniha, opravdu ... děkuji za ni, zase jsem o jeden svět bohatší.

Řasnatci
Napsala Dana Kellnerová, návrh obálky Zuzana Horáková.
Vydalo nakladatelství Dana Kellnerová - Pálava
Vydání první, roku 2016
Počet stran 190

9 komentářů:

 1. Nejlepší kniha, kterou jsem za poslední dobu četla, budu doporučovat dál :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Věřte, že v dnešní době toto prožívá nezanedbatelné procento žen a rozhodně to nejsou hloupé husy. Není to totiž o hlouposti. Je to o tom, jak psychopati dokážou manipulovat, takže ani inteligentní, chytrá žena se v jejich rukou může proměnit v loutku.Ten příběh znám a věřte, že jsem zažila něco podobmého, i když ne až v takové brutální míře. Dnes už je to téměř rok co jsem se vymanila z rukou někoho podobného a věřte, nebylo to vůbec jednoduché. Zpětným pohledem si taky dnes říkám...jak jsem mohla toto vydržet a nechat si tyto věci líbit...ale prostě...manipulací mě dostal vždy tam kam chtěl. Po skoro roce jsem naštěstí zase normální ženská, která si užívá maličkostí, dokáže se soustředit a žít tím co je. A to díky Daně Kellnerové.

  OdpovědětVymazat
 3. oprava....i inteligentní,chytrá... za ostatní chyby se omlouvám (čárky, mezery...)...to je tak, když si to člověk po sobě nepřečte :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A "najivita" vám jako chyba nepřipadá? Nebo je to "tvůrčí" záměr?

   Vymazat
 4. Město Třebíč to v žádném případě není.Spisovatelka je z Moravského Krumlova, a tam se to taky odehrává.Smutné je to,že i když změnila jména, je to z devadesáti procent její autobiografie.

  OdpovědětVymazat
 5. Ano, je to tak. I přesto ale mnoho lidí nevěří, že se něco tak odporného, jako je popsáno v tomto románu, mohlo stát...

  OdpovědětVymazat
 6. Je to divna kniha, hlavne ta scena Milana s Ivou... Co ti dva tam delali :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. o jakou scénu jde? popsat prosím, nikde to nemůžu najít :D

   Vymazat
 7. Knihu jsem před nedávnem koupila své kamarádce s tím, že jsem tajně doufala, že v Milanovi uvidí svého manžela, který je alkoholik, co utratí všechny peníze, i nějaké drogy tam jsou. A světe div se, kniha splnila svůj účet, konečně od něj odchází! Sice už po několikáté, ale teď už to bude snad naposledy.

  OdpovědětVymazat