úterý 20. listopadu 2018

Susan Cain - Tichá síla / Susan Cain - Ticho

Posadil jsem se na jedno z posledních míst v plné čekárně u lékaře a zalovil v batohu. Vím, že se tu zdržím dlouho, protože nejsem objednán a musím čekat, zda na mě nezbyde chvilka času. Nijak mi to nevadí, nevadí mi čekat. Mám s sebou totiž svoji věrnou přítelkyni, se kterou čas ztrácí svojí naléhavost.
Knihu.

Dočítám Tichou sílu od Susan Cain a vlastně se těším na ty chvíle, kdy se otevřou dveře a sestra nevyvolá mé jméno. Jakobych s každým vyvoláním cizího jména dostal malý dárek v podobě volného času, kdy se můžu věnovat sám sobě.
Okolí vnímám jen okrajově, ve své hlavě vstupuji do svého oblíbeného duševního pokoje s pohodlným křeslem, s knihovnou podél stěn, s výhledem na košatý zelený strom. Je v něm příjemné šero, rozsvícená lampa a na stole rozečtená kniha a chladnoucí hrnek kávy.
Pohodlně se usazuji, přehodím nohu přes nohu ...

... tohle je můj vnitřní úkryt, Susan Cain jej nazývá Pevnost samoty a má jej každý introvert.
Může to být pevnost reálná (ať už v podobě ložnice, vany plné teplé vody, židle v kuchyni) či pevnost duševní, kam se my introverti uchylujeme, když svoje klidné koutky nemáme po ruce.
Mám takových míst spousty, ať již doma či ve své hlavě. Vždy mám poblíž své místo, kde můžu být sám a pohodlně a v klidu si odpočinout, nabít se.

Být introvertem a číst knihy od Suzan Cain je stejné, jako být o samotě s dlouholetým přítelem, který vám opravdu rozumí. Sedíte proti sobě a vedete dlouhý a hluboký rozhovor. O tom, jací jste, co vás těší, co vás trápí. Hluboký rozhovor plný porozumění.

Už její první kniha s názvem Ticho, pro mě byla tolik potřebným průvodcem ve světě společenských tanečků a povinností, prostředkem k uklidnění se v tom, že nejsem jediný, kdo touží po občasném tichu a samotě.

Je nás totiž spousta, nejsme v tom sami. Každý druhý či třetí, je stejný jako já. Čerpá svoji sílu v samotě, aby mohl žit ve světě, vystavěný pro extroverty.
Susanina kniha Ticho vyprávěla o tom, jací introverti jsou, co všechno dokáží a co ke svému spokojenému životu potřebují.
Dopodrobna a na základě vědeckých výzkumů předkládala výhody i nevýhody introvertnosti a ukazovala, že cesta vědomé samoty a ticha může být (a dost často i je) cestou k úspěchu.
A její nová kniha Tichá síla je dalším pokračováním v načatém tématu, tentokráte zaměřeném na naše děti.
Protože i děti řeší svojí povahu, svůj pohled na svět a potřebují průvodce k tomu, aby pochopily, co se v nich vlastně odehrává.
Že touha stát stranou není asociální chování, ale touha přirozená. Tolik by mi v mém dětství pomohlo, kdyby mi někdo vysvětlil, kdo je to introvert a extrovert, tolik by mi pomohlo, kdybych už v dětství věděl, že nejsem ten divný. Musel jsem si na to přijít sám a popravdě, chvíli mi to trvalo. Ne se s tím smířit, ale pochopit to.
Když jsem pročítal stránky Tiché síly, uvědomoval jsem si, jak velkou chuť mám se pustit do hlubokého rozhovoru se svým synem a povídat mu o tom, co se zde píše.
Ještě nenadešel čas, aby si ji přečetl sám, ale už nastal čas povědět mu o světě, o kterém vypráví.
O světě introvertním a extrovertním. Mohlo by mu to dost zásadně usnadnit život.
Usnadnit vztahy s druhými lidmi.
A právě tohle je cílem knihy Tichá síla.
Pomoci dětem uvědomit si svoji normálnost. Svojí přirozenost.
Pochopit svojí touhu po samotě a klidu.
Naučit je vycházet s extroverním světem, naučit je, jak být sami sebou.
Poučná a užitečná kniha to je.
Tak rád bych ji měl u sebe, když jsem byl dospívajícím klukem. Neměl jsem ji.
Můžu ale být ten, kdo ji dá do ruky mému synovi ...
A co vy? Introverti nebo extroverti? ;-)

TICHÁ SÍLA
Napsala Susan Cain, z anglického originálu přeložil Ondřej Fafeta.
Ilustoval Grant Snider.
Vydalo nakladatelství Portál, s.r.o. v roce 2018.
Vydání první, 232 stran

K zakoupení třebas zde: www.portal.cz

TICHO
Napsala Susan Cain, přeložil Petr Miklica.

Vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing, s.r.o. v roce 2012.
Vydání první, 302 stran

K zakoupení třebas zde: www.melvil.cz

1 komentář: